Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.
Głośne czytanie ma bardzo wiele zalet, min. stymuluje rozwój dzieci, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą wspólnie spędzonego czasu, która pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem.
W naszej szkole dzień ten uświetniliśmy czytając wszystkim znane i lubiane wiersze Juliana Tuwima. Uczniowie klasy szóstej przygotowali się do zaprezentowania słuchaczom takich wierszy jak: ”Rzepka” w wykonaniu Leny Sławik, „Lokomotywa” , którą odczytał Piotr Jędorowicz, „Pani Słowikowa” w interpretacji Mileny Niżborskiej. Znalazły się też wiersze przeczytane z podziałem na role: „ O Grzesiu kłamczuchu” Lena i Piotr oraz „Pan Hilary” odtworzone przez Milenę i Seweryna, który odegrał roztargnionego Hilarego. Dodatkowo Wojtek Buban przeczytał nam kilka najważniejszych korzyści płynących z czytania.
Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.